محققین دانشگاه لیورپول، با بررسی شبکه‌های وای‌فای، برای اولین بار موفق به اثبات این فرضیه شدند که این شبکه‌ها می‌توانند به واسطه ویروسی که در مناطق پرتراکم اینترنتی پخش می‌شود و دقیقا همانند ویروس سرماخوردگی عمل می‌کند،  آلوده شوند.

این تیم تحقیقاتی با طراحی و شبیه‌سازی حمله‌ای از طریق یک ویروس به نام “سوسمار کوچک” نه تنها به این واقعیت رسیدند که این ویروس می‌تواند سریعا بین شبکه‌های خانگی و تجاری منتقل شود بلکه عملکرد آن به نحوی است که مانع از تشخیص خود می‌شود و نهایتا می‌تواند شبکه‌های وای‌فایی که به کمترین اقدامات حفاظتی تجهیز شده‌اند را از دیگر شبکه‌ها تشخیص دهد.

با شبیه‌سازی این ویروس در محیط آزمایشگاهی محققان دریافتند که این ویروس، همانند یک ویروس هوازی می‌تواند بین شبکه‌های وایفای و اکسس پوینت‌هایی که کاربران خانگی و تجاری را به شبکه‌های وای‌فای متصل می‌کند، نقل مکان کند.

virus-wifi

در مناطق با تراکم بیشتر که اکسس پوینت‌ها به هم نزدیک‌تر هستند، این ویروس سریع‌تر منتقل شده و می‌تواند شبکه‌‌های مجاور را تا شعاع ۱۰ الی ۱۵ متر آلوده کند. آلان مارشال، پروفسور امنیت شبکه این دانشگاه در این‌باره می‌گوید:

” وقتی “سوسمار کوچک” به یک اکسس پوینت حمله می‌کند، تاثیری بر روی کارایی آن نخواهد داشت اما می‌تواند به جمع‌آوری و گزارش همه گواهی‌های کاربران دیگر شبکه‌های وای‌فای که به آن متصل هستند مبادرت ورزد. پس از آن، این ویروس به دیگر اکسس پوینت‌ها متصل شده و در واقع کل شبکه‌ها را آلوده می‌کند.”

این ویروس می‌تواند خود را از چشمان برنامه‌های امنیتی موجود بر روی رایانه‌ها مخفی کند و تا حدی هوشمند است که درصورت مواجه شدن با شبکه‌های با امنیت بالا، راه خود را به سمت شبکه‌هایی که از امنیت پایین‌تری برخوردارند تغییر می‌دهد. این پروفسور دانشگاه لیورپول می‌افزاید:

” شبکه‌های وای‌فای در حال تبدیل شدن به مقصدی خوب برای نفوذگران هستند، زیرا این شبکه‌ها ممکن است به حفر‌ه‌های امنیتی زیادی دچار باشند و نهایتا فرآیند تشخیص و دفاع در مقابل یک ویروس را مشکل‌تر کنند.”

پیش از این، این فرضیه متداول بود که توسعه و ساخت ویروس‌هایی برای حمله به شبکه‌های وای‌فای امکان‌پذیر نیست. با مطالعات جدید، دانشمندان در حال ایجاد روش‌هایی برای تشخیص و جلوگیری از وقوع چنین حملاتی هستند. این تحقیقات در مجله EURASIP و در قسمت امنیت اطلاعات، به طور کامل به چاپ رسیده است.