در گذشته‌ای نه چندان دور، اکثر قریب به اتفاق گوشی‌های هوشمند به باتری‌هایی مجهز بودند که به راحتی قابل تعویض بودند و مزیت دیگر آن‌ها این بود که در صورت هنگ کردن گوشی و یا عدم پاسخگویی گوشی در موقعیتی خاص، کاربر به راحتی می‌توانست با بیرون آوردن باتری برای چندین ثانیه، مجددا آن را روشن کند. امروزه گوشی‌های هوشمند زیادی وجود دارند که به باتری‌های غیرقابل برداشت مجهز شده‌اند. در این لیست، گوشی‌های محبوبی مانند اچ‌تی‌سی وان (M8)، گوگل نکسوس ۵، سونی اکسپریا زد۲ و البته آیفون وجود دارند.

امروز همین مشکل برای خودم به وجود آمد و مجبور به ری استارت اضطراری یک گوشی LG G2 شدم. چند ماه قبل تر نیز این مشکل برای iPad یکی از دوستانم به وجود آمد و مطمئناً این مشکل برای شما نیز رخ داده و یا شاید بالآخره روزی با این مشکل دست به گریبان شوید و اگر آگاهی کافی نداشته باشید بی شک نگرانی هایی برای شما به وجود خواهد آمد و یا صبر میکنید که باتری دستگاه شما تمام شود تا در نهایت خودش خاموش شود که در این شرایط چون دستگاه فعالیتی ندارد تمام شدن باتری مدت زمان زیادی را طول میکشد. اما در این مطلب سعی دارم تا این مشکل شما را برطرف کنم پس در موقع مواجه شدن با این مشکل خونسردی خودتون رو حفظ کنید و این مطلب رو به خاطر بیارید  😉

مجبور کردن این گوشی‌ها به راه‌اندازی مجدد یا خاموش شدن در صورت بروز مشکلات بالا برای همه گوشی‌ها یکسان نیست. در برخی مدل‌ها باید کلید خاموش و روشن را چندین ثانیه نگه دارید و در برخی باید از ترکیب چندین کلید استفاده کنید. در برخی موارد مجبور خواهید بود به مدت طولانی تری مثلا تا ۱۰ ثانیه، کلیدهایی را نگه دارید. در دفترچه راهنمای موجود در جعبه اکثر قریب به اتفاق گوشی ها  طریقه ری استارت اضطراری همان گوشی ذکر شده است که با مطالعه آن به سهولت راه کار را خواهید یافت. در زیر هم به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

android-force-restart

آیفون و آیپد: کلیدهای پاور و هوم را نگه‌ دارید تا گوشی خاموش شود. سپس آن‌ را مجددا روشن کنید.

سامسونگ، ال‌جی، هواوی و ایسوس (مدل‌های اندرویدی): کلید پاور را نگه دارید تا گوشی خاموش شود. سپس گوشی را مجددا روشن کنید.

سونی، اچ تی سی (مدل‌های اندرویدی) : کلیدهای پاور و افزایش صدا را با هم نگه دارید تا گوشی خاموش شود. در صورت نیاز، کلید پاور را برای روشن شدن مجدد گوشی فشار دهید. مدنظر داشته باشید که برخی گوشی‌های سونی از کلید اختصاصی ریست بهره می‌برند. به عنوان مثال در سونی اکسپریا زد ۲، این کلید در کنار اسلات سیم‌کارت قرار دارد.

موتورولا و نوکیا لومیا: کلیدهای پاور و کاهش صدا را باهم نگه دارید تا گوشی خاموش شود، در صورت ری‌استارت نشدن خودکار گوشی، مجددا آن‌را روشن کنید.