اینستاگرام این روزها در تمام دنیا حتی ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است و بیشتر کاربران این برنامه هر روز به این برنامه سر می‌‌زنند تا در قالب تصاویر و ویدئو از زندگی و احوال سایر کاربران در این شبکه اجتماعی آگاه شوند. این برنامه محبوب یکی دو روز پیش ششمین نسخه اصلی خود را به بازار عرضه کرد که آپدیت بزرگی برای این برنامه به حساب می‌اید و حاوی ده ابزار جدید برای ویرایش تصاوبر است.

در نسخه جدید این اپلیکیشن کاربران علاوه بر ابزار ویرایش و فیلترهای قبلی این برنامه قادر به انجام ویرایش‌های پایه تصاویر با استفاده از آیکون آچار هستند که به منو پائین بخش ویرایش تصویر اضافه شده است. این ویرایش‌های پایه شامل چندین بخش جدید مانند Brightness، Contrast، Warmth،Saturation ،Highlight ،Shadows،Vignette و Sharpen است و البته ابزارهایی مانند Tilt Shift (محو کردن عکس)، Straghten (تنظیم زاویه تصویر) درهمین بخش متمرکز شده‌اند.

Instagram-6.0-photo-editing

در بخش ابزارها شاهد قابلیت تنظیم مجدد نیز هستیم به طور مثال اگر شما Brightness را بر روی 30 تنظیم کنید اگر دوباره به بخش Brightness مراجعه کنید ان را بر روی عدد 30 خواهید دید و می‌توانید برای نتیجه بهتر و یا دلخواه، آن را کم یا زیاد کنید.

در بخش فیلترها شاهد اضافه شدن فیلتر جدیدی نیستیم و باید با همان فیلترها کنار بیائید اگر چه تنظیمات اولیه‌ای که از آنها پیش از این نام بردیم کمک شایانی به بهتر شدن تصاویر شما خواهند کرد. جدیدترین نسخه این برنامه را می‌توانید از لینک‌های زیر دریافت کنید.

app-store

play-store

اینستاگرام هنوز جای زیادی برای پیشرفت دارد!

به هر حال شکی نیست از روز اول عرضه اینستاگرم، ایده این برنامه برای به اشتراک‌گذاری تصاویر پس از ویرایش و اعمال فیلترهای متنوع ایده جالبی به نظر می‌رسید اما حالا و پس از عرضه ششمین نسخه اصلی این برنامه ظاهرا باید گفت که اینستاگرام در ایستگاه ویرایش تصاویر متوقف شده است!

اگرچه ابزارهای جدید مطمئنا پیشرفت خوبی برای این برنامه به حساب می‌آیند اما اینستاگرام با توجه به دلایلی که خواهیم نوشت کار زیادی برای انجام دادن در پیش‌رو دارد. این روزها با وجود صفحه‌نمایش‌های 1080p و یا حتی QHD (جی 3 ال‌جی)‌ اینستاگرام همچنان تصاویر را با کیفیت پائینی نمایش می‌دهد. اگر چه این کیفیت با توجه به رزولوشن 720p گوشی‌های آیفون مناسب به نظر برسد اما سازندگان گوشی‌های اندرویدی سرعت بالایی در افزایش کیفیت صفحه نمایش خود دارند اما اینستاگرام ظاهرا عجله‌ای در این خصوص ندارد!

در عین حال برای گوشی‌های اندرویدی و حتی ویندوز فونی با مگاپیکسل بالای دوربین، نتیجه چندان خوشایند نخواهد بود وقتی این تعداد پیکسل بالا را با اینستاگرام به طرز فجیعی فشرده کرده و در کیفیتی پائین نمایش می‌دهیم! البته این مشکلی نیست که کاربران iOS‌ این برنامه تا این حد با آن مواجه باشند. در ادامه تصویری برای مقایسه نتیجه تصاویر را می‌توانید مشاهد کنید.

Instagram-test-og-ios-android

برای دیدن تصویر در اندازه بزرگتر بر روی آن کلیک کنید.

به هر حال اینستاگرام هر چقدر هم که ابزارهای جدیدی برای ویرایش تصویر اضافه کند باید فکری به حال کیفیت تصاویر کند مخصوصا وقتی هر روز بر کیفیت دوربین گوشی‌ها حداقل در اندرویدی‌ها اضافه می‌شود.