این روز‌ها نرم‌افزارهای همراه مختلفی را می‌بینیم که ایده‌های جالبی در خود دارند. اخیرا محققین دانشگاه هیوستون موفق به ساخت نرم‌افزار‌ی برای گوشی‌های هوشمند شده‌اند که می‌تواند در تشخیص سرطان پوست از پزشکان پیشی بگیرد.این اپلیکیشن که DermoScan نام گرفته، بوسیله عکسبرداری از دمل‌های پوستی و بررسی آن‌ها می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان را تشخیص دهد.

بررسی‌های اولیه مشخص کرده است که نرم‌افزار همراه فوق‌ می‌تواند تا ۸۵ درصد از موارد، سرطان را تشخیص‌ دهد، با این حساب می‌توان گفت که این نرم‌افزار از دقت بالایی برخوردار است.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از این اپلیکیشن مستلزم خرید و تجهیز گوشی‌ موبایل به لنز گران قیمت ۵۰۰ دلاریست و با این حساب هزینه تشخیص سرطان بوسیله گوشی موبایل با مراجعه به دکتر جهت انجام آزمایشات پزشکی تفاوتی نخواهد داشت. در نتیجه استفاده شخصی از این اپلیکیشن‌ همراه مقرون به صرفه نخواهد بود.

اما استفاده از این اپلیکیشن در مکان‌های دورافتاده که دسترسی به پزشک حاذق ممکن نمی‌باشد، کاملا توجیه دارد. برای مثال با شیوه فوق می‌توان به راحتی ساکنین یک روستا را در معرض آزمایش تشخیص سرطان پوست قرار داد و افراد بیمار را به دکتر متخصص معرفی کرد.