مقدمه

با سلام خدمت شما دوستان عزیز. خیلی خوشحالم که با آموزش گام به گام HTML در خدمت شما هستم.
پایه ی تمامی زبان های برنامه نویسی تحت وب HTML است البته دانستن آن لازم است ولی کافی نیست! در برنامه نویسی دنیای وب زبان های مختلفی وجود دارد از جمله css,php,asp,javascript,jquery,json,ajax که هرکدام تکمیل کننده دیگری است البته داشتن یک سری اطلاعات در مورد دیتابیس و زبان SQL نیز میتواند در ساخت وبسایتی هر چه پویاتر به ما کمک کند. ما فعلا در این آموزش به بحث در مورد زبان HTML و بعد در مورد CSS خواهیم پرداخت.با آموزش HTML شما یاد خواهید گرفت چگونه از HTML در ساخت صفحات وب خودتان استفاده کنید. یادگیری HTML بسیار ساده است و شما از آن لذت خواهید برد .پرونده های HTML فایل های متنی هستند که با عناصر HTML ساخته شده اند.عناصر HTML با استفاده از برچسب های HTML تعریف می شوند.

آنچه که قبل از یادگیری HTML لازم است بدانید:

  • برای شروع آموزش HTML نیاز به یک ویرایشگر متن خواهیم داشت که من برنامه ++Notepad برای ویندوز که میتونید ازاینجا دانلود کنید و برنامه TextMate و TextWrangler برای سیستم عامل مک رو پیشنهاد میکنم. البته از نرم افزار Adobe Dreamweaver هم میتونید استفاده کنید ولی من اکیدا توصیه میکنم در ابتدا از ویرایشگر های متن ساده استفاده کنید تا مطالب بهتر براتون جا بیفته.
  • شما به یک مرورگر وب به انتخاب خود نیاز دارید. می توانید از Microsoft Internet Explorer استفاده کنید که با ویندوز نصب می شود یا از Opera, Mozilla Firefox و نرم افزارهای مشابه که اغلب به صورت رایگان برای دانلود در اینترنت وجود دارند. بهتر است صفحاتی را که می نویسید با چند مرورگر آزمایش کنید. زیرا در HTML قسمتهایی وجود دارد که مختص به یک مرورگر خاص است و با سایر مرورگرها کار نمی کند.
  • شما به جایی برای ذخیره کردن متن خود دارید که می تواند جایی روی هارد دیسک شما، یک فلاپی دیسک یا یک سرور باشد. البته شما برای استفاده از HTML نیاز ندارید حتماً به اینترنت متصل باشید، شما می توانید با استفاده از یک مرورگر وب در کامپیوتر خود از HTML استفاده کنید. برای ذخیره کردن فایلی که با ++Notepad نوشته اید کافی است از منوی File گزینه Save As را انتخاب کرده و مسیری را برای ذخیره فایل انتخاب کنید و در کادر File Name در پایین پنجره Save As نام فایل را با پسوند html بنویسید. در آخر هم دکمه Save را کلیک کنید.

یک فایل HTML چیست؟

  • یک فایل HTML یک فایل متنی حاوی برچسب های کوچک نشانه گذاریست.
  • بر چسب های نشانه گذاری به مرورگرهای وب بیان می کنند که صفحه را چگونه نشان دهد.
  • یک فایل HTML باید دارای پسوند html. یا htm. باشد.
  • یک فایل HTML می تواند توسط یک ویرایشگر متنی ساده ساخته شود.

در زیر هم میتونید یک نمونه کد خیلی ساده html رو مشاهده کنید:

Code:
<!DOCTYPE html>
<html>
<body><h1>My First Heading</h1><p>My first paragraph.</p>

</body>
</html>

اگر از کد بالا چیز زیادی متوجه نشدید نگران نباشید در آموزش های بعدی به تحلیل و بررسی هر یک از این تگ ها خواهیم پرداخت فقط یکبار کد بالا رو کپی کنید و در نوت پد پلاس پلاس بنویسید و اون رو با فرمت html ذخیره کنید و با یک مرورگر وب اونو باز کنید تا نتیجه رو ببینید. فعلا تا همینجا برای اولین پُست کفایت میکنه. اگر سوالی چیزی داشتید حتما در قسمت نظرات بپرسید.

در آموزش های بعدی میبینمتون.