احتمالا شما نیز از تنوع شارژرهای موجود برای دستگاه‌هایی مانند موبایل، تبلت و دوربین‌های بازار خسته شده‌اید. از قرار معلوم اعضای پارلمان اروپا نیز همین احساس را دارند و در نتیجه روز پنج‌شنبه قانونی را برای وادار نمودن سازندگان به استفاده از یک نوع شارژر واحد تصویب کردند.

با وضع این قانون دیگر نه تنها گوشی‌های همراه، که تبلت‌ها، دوربین‌ها، دستگاه‌های اجرا کننده موسیقی و سایر محصولاتی که نیاز به شارژر دارند از یک شارژر واحد استفاده خواهند کرد. باربارا ویلر از جانب پارلمان اروپا در این زمینه گفت: عدم امکان استفاده از یک شارژر برای دستگاه‌های مختلف دیگر به کابوسی برای مصرف کنندگان تبدیل شده است. دستورالعمل جدید به این کابوس خاتمه می‌دهد و از طرف دیگر باعث خواهد شد تا در فرایند بازیافت این محصولات نیز صرفه‌جویی شود.

البته این قانون برای اینکه کاملا اجرایی شود باید تایید شورای وزیران اروپا را نیز اخذ کند. در صورتی که استاندارد فوق توسط این شورا تایید نشود، اعضای اتحادیه اروپا وضع قانون جدید را به قوانین ملی موکول خواهند کرد که این فرآیند تا سال ۲۰۱۶ به طول خواهد انجامید و در این میان سازندگان ۱۲ ماه دیگر زمان خواهند داشت تا طراحی جدید مشخص شده را برای گوشی‌های موبایل ساخته شده خود انجام دهند.

البته استفاده از میکرو‌ یو‌اس‌بی نیز به عنوان پورت اتصال شارژرها دور از ذهن نیست چرا که در حال حاضر موبایل‌های زیادی از این درگاه استفاده می‌کنند. اما در هر حالت وضع این قانون جدید برای اپل دردسرساز خواهد شد چرا که اپل شارژر مخصوص به خود را دارد و درست است که این قانون به نفع مصرف کنندگان است، اما در میان سازندگان، این اپل بوده است که بیشتر از بقیه سعی داشته تا استانداردهای مخصوص به خود را حفظ کند.

البته اپل نیز از سازندگانی است که توافقنامه استاندارد سازی شارژرها را امضا کرده و در حال حاضر درگاه شارژر فندک ماشین را برای تمامی محصولات خود به صورت استاندارد و واحد ایجاد کرده است. هنوز برای نتیجه‌گیری در خصوص اجرای این قانون با توجه به اینکه وضعیت سایر سازندگان نیز در این زمینه نامشخص است و از طرف دیگر آمریکا نیز مشخص نکرده است که آیا قانون مشابهی را وضع خواهد کرد یا خیر، زود است.

اما به هر ترتیب این نکته را باید در نظر داشته باشیم که استاندارد واحد برای شارژرها به نفع سازندگان و مصرف‌کنندگان خواهد بود.