وقتی حوادث و بلایای طبیعی اتفاق می‌افتد معمولاً سرویس‌های ارتباطی قطع می‌شود؛ شما قادر نخواهید بود تا برای کمک تماس بگیرید و یا موقعیت خود را آنلاین به اشتراک بگذارید. با این حال مهندسان انیستیتو فناوری اطلاعات فرانهوفر آلمان راهی را برای استفاده از گوشی هوشمندتان به عنوان یک ابزار نشان نجات برای درخواست کمک پیدا کرده‌اند وقتی که هیچ شبکه ارتباطی در دسترس نیست.

این محققان یک اپلیکیشن قربانی نوشته‌اند که هشدار درخواست کمک SOS را در نام وای‌فای هات‌اسپات گوشی قرار می‌دهد. به این ترتیب گروه‌های نجات و امداد قادر خواهند بود تا با استفاده از اپلیکیشن مخصوص آن درخواست کمک‌ها را تا فاصله ۱۰۰متری دریافت کنند. این ایده ساده اما کارا البته نیازمند آن است که مردم این اپلیکیشن را از ابتدا روی گوشی خود نصب کرده باشند. به این ترتیب اگر محققان فرانهوفر موفق شوند این ایده را همه‌گیر کنند به زودی یک ارسال کننده سیگنال کمک در گوشی خود خواهید داشت.

البته یک مشکل جدی هم در این روش وجود دارد و آن هم مصرف نسبتاً بالای شارژ باتری گوشی در هنگام استفاده از WiFi Hotspot است که شاید در بهترین حالت باعث شود تنها دو یا سه ساعت از این روش استفاده کنید.