جنگ فعلی بین اندروید و iOS ادامه دارد، احتمالاً هیچ‌وقت هم تمام نشود، مگر اینکه یکی از دو شرکت منهدم شده و دیگر به تولید گوشی جدید نپردازد. این دعوا تا همیشه ادامه خواهد داشت. بااین‌حال در این مطلب برای شما هفت دلیل آماده کرده‌ایم برای اینکه بدانیم چرا اندروید ۵ آب‌نبات‌چوبی از iOS 8 بهتر است. لطفا این مطلب را تا انتها بدون تعصب با ما همراه باشید!

دلیل شماره‌ی یک: کاملاً باز است

اندروید کاملاً متن باز است و هرکسی می‌تواند آن را دست‌کاری کند. شما می‌توانید آن را تغییر بدهید، آن را بهتر کنید و یا اگر نمی‌دانید چه کاری انجام می‌دهید باعث بدتر شدن آن بشوید. کاملاً متن‌باز است. می‌توانید تنظیمات سفارشی‌سازی آن را از خود گوشی هوشمند تغییر بدهید. حتی برخی افراد تغییرات اساسی‌تری در آن به وجود می‌آورند. سامسونگ و ال‌جی حتی پوسته‌هایی می‌سازند تا در شکل و شمایل اندروید دخالت کنند.

اما در آخر همه‌ی آن‌ها از اندروید استفاده می‌کنند. بازار واقعاً بزرگی در نحوه سفارشی‌سازی اندروید وجود دارد. کاربران می‌توانند نحوه‌ای که گوشزد‌ها یا Notifications دریافت می‌شود و اینکه به کاملاً نحوه رفتار گوشی‌شان با هر چیزی را تغییر دهند. به‌طورکلی دنیای جالبی است یا بهتر بگوئیم دنیای جالب‌تری است!

دلیل شماره‌ی ۱.۵: به متن‌باز بودن بسیار نزدیک است

شاید اندروید ۵ آب‌نبات‌چوبی برای هر گوشی هوشمندی در دسترس نباشد، اما یک روز خواهد بود. نکته جالبی که در حال حاضر درباره‌ی اندروید وجود دارد این است که می‌توانید هزاران دستگاه در جهان با طیف گسترده‌ای از انواع سخت‌افزار را بیابید که به هر نحوی از اندروید استفاده می‌کنند و این علت وجود تولیدکنندگان تجهیزات اصلی یا OEMها به مقدار زیاد است.

شما می‌توانید از سامسونگ، ال‌جی، اچ‌تی‌سی و سایر سازندگان با طیف گسترده‌ای از قطعات سخت‌افزاری استفاده کنید؛ یعنی می‌توانید از بهترین دستگاه‌های غول مثل گوگل نکسوس ۶ یا دستگاه‌های محافظه‌کارانه‌تر نظیر Moto G و Moto E استفاده کنید.

دلیل شماره‌ی ۳: طراحی متریال

طراحی متریال در کنفرانس گوگل i/o در نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید L شروع به کار کرد. به عنوان بهترین و خیره‌کننده‌ترین حالت هر سیستم‌عامل موبایلی وارد شد.

Android_L_V_iOS_8_800

فوق‌العاده رنگارنگ و عالی بوده و دارای انیمیشن‌ها و حرکات زیادی است که در پس‌زمینه اتفاق می‌افتد. طراحی متریال در اندروید ۵ آب‌نبات‌چوبی بهترین ترکیبی است که الآن هرکس می‌تواند داشته باشد. تجربه‌ی خوبی به همراه دارد و به هرکسی که طرفدار اندروید است ولی اندروید آب‌نبات‌چوبی را بر روی دستگاهش ندارد توصیه می‌شود.

دلیل شماره‌ی ۴: چندوظیفگی یا مولتی تسکینگ بهتر و سیستم ناتیفیکیشن کاملاً جدید

تا الآن هم چندوظیفگی در دستگاه‌های اندرویدی ده برابر بهتر از iOS 8 است. مولتی تسکینگ همواره در گوشی‌های اندرویدی بهتر بوده، آب‌نبات‌چوبی حالا این تجربه را بهتر هم می‌کند. البته برخی معتقدند iOS سیستم چندوظیفگی محلی واقعی ندارد. اندروید آب‌نبات‌چوبی یکی از بهترین حالت‌های چندوظیفگی را داراست، گزینه‌ی Kill all را ندارد چون وقتی که حالت‌های استفاده نشده‌ی بی‌کار وجود دارد به درون برنامه می‌رود، پس باتری را مصرف نمی‌کند.

multitasking

در ناتیفیکیشن‌ها در اندروید آب‌نبات‌چوبی نیز تجدیدنظر شده که باعث در دسترس بودن بیشتر آن‌ها در صفحه‌ی اصلی و اضافه شدن تعاملاتی شده که قبلاً در اندروید وجود نداشتند.

دلیل شماره‌ی ۵: پشتیبانی از چند کاربر

این قابلیت حتی به اندازه یک درصد هم در محصولات iOS نظیر آیفون، آی‌پد و یا آی‌پاد وجود ندارد. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که حساب‌های متفاوت برای افرادی که از گوشی شما استفاده می‌کنند داشته باشید.

android-5-multi-user

می‌توانید برای هرکسی که می‌خواهد از گوشی شما استفاده کند حساب کاربری بسازید – فرزندان یا همسر؛ که با حساب‌های گوگل پروسه‌ها و تنظیمات کامل می‌شود. راه خوبی برای داشتن آن است.

دلیل شماره‌ی ۶: حالت بهینه‌ساز باتری داخلی

اندروید به طور اساسی یک تک سوییچ برای روشن و خاموش کردن حالت بهینه‌ساز باتری دارد. فقط یک دکمه برای روشن و یا خاموش کردن این بهینه‌ساز باتری دارید که در شرایط بحرانی کم شدن باتری به صورت اتوماتیک فعال خواهد شد.

Android-5.0-Lollipop-Battery-saver

دلیل شماره‌ی ۷: کاربرد همراه با یک ساعت هوشمند نظیر Moto 360 یا LG G Watch R

سیستم‌عامل گوگل برای پوشیدنی‌ها یعنی Android Wear در حدود شش ماه است که در بازار وجود دارد و بازار جالبی هم هست. راه عالی برای دریافت ناتیفیکیشن‌ها و اطلاعات جدید است.

motorolla-smartwatch-moto-360-google-android-wear-05

این امکان برای آیفون، حتی با Apple Watch که در بهار ۲۰۱۵ به بازار می‌آید نیز وجود ندارد. این قابلیت می‌تواند در هر گوشی که از اندروید ۴.۴ کیت کت یا بیشتر استفاده می‌کند به کار گرفته شود.

با این دلایل موافق بودید؟ سوال آسانی بود چون مگر می‌توان مخالف بود؟!!!