تشریح مثال

سلام دوستان. با قسمت دوم از آموزش زبان HTML در خدمت شما عزیزان هستم. در انتهای جلسه قبل مثالی رو براتون گذاشتم و ترجیح میدم ابتدا به تشریح آن بپردازم:

کد:

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>

<h1>My First Heading</h1>

<p>My first paragraph.</p>

</body>
</html>

اولین برچسب در صفحه HTML شما DOCTYPE هست. این برچسب نوع html استفاده شده در صفحه وب را نشان میدهد و این برچسب متعلق است به html5 و این به مرورگر میفهماند که این صفحه دارای کد های html5 می باشد. این تگ به مرورگر ها کمک میکند تا صفحه را به درستی نمایش دهند.
برچسب بعدی ، برچسب <html> می باشد. این برچسب به مروگرتان میفهماند که این فایل آغاز یک صفحه html است. و هرآنچه در بین این تگ و تگ خاتمه آن یعنی <html/> بیاید صفحه شما را تعریف میکند.
محتوای بین تگ <body> همان چیزی است که در مرورگر برای کاربران قابل مشاهده خواهد بود.
متنی که در بین تگ h1 قرار میگیرد به عنوان سرتیتر معرفی میگردد و فونت آن بزرگتر از بقیه متون است. در قسمت های بعدی آموزش به طور کامل در مورد سرتیتر ها صحبت خواهیم کرد.
و در نهایت متون مابین تگ <P> به عنوان یک پاراگراف به مرورگر معرفی میگردد.

برچسب های HTML

همونطور که قبلاً هم به آن اشاره کرده بودم، صفحه وب، یک فایل متنی ساده است که نه تنها شامل متن، بلکه حاوی مجموعه ای از برچسب های اچ تی ام ال (HTML tags) نیز می باشد. که این تگها توضیح می دهند که متون برای نمایش در مرورگر، چگونه فرمت بندی شده و نمایش داده شوند. تگها دستورات ساده ای هستند که به مرورگر وب می گویند زمانی که صفحه نمایش داده می شود باید چگونه به نظر برسد. تگها به مرورگر می گویند کارهایی مثل تغییر اندازه فونتها یا رنگ آنها، یا تنظیم متون در ستونها را انجام دهد. مرورگر وب این تگها را تفسیر می کند تا تصمیم بگیرد متن را در صفحه نمایش چگونه فرمت کند.

  • برچسب های HTML برای نشانه گذاری عناصر HTML استفاده می شوند.
  • بر چسب های HTML توسط دو کاراکتر < و > محاط می شوند.
  • این کاراکتر های محاط کننده قلاب نامیده می شوند.
  • بر چسب های HTML معمولا بصورت جفت می آیند <b> , </b>
  • اولین برچسب دوتایی برچسب شروع و دومی برچسب پایانی است.
  • متن های بین برچسب ابتدایی و انتهایی محتوای عناصر هستند.
  • برچسبهای HTML به حروف کوچک و بزرگ حساس نیستند <b> معادل <B> است.

Example-1

مرورگر های وب (Web Browsers)

مرورگر وب (مانند اینترنت اکسپلورر، گوگل کروم و یا فایرفاکس) یک نرم افزار کامپیوتری است که فایل های متنی HTML را از روی وب سرور و یا کامپیوتر محلی میخواند و دو کار انجام می دهد:

  • مرورگر وب می داند که چگونه به یک وب سرور خاص در اینترنت رجوع کرده و درخواست یک صفحه را بکند. در نتیجه مرورگر می تواند صفحه را از شبکه دریافت کرده و به داخل سیستم شما بیاورد.
  • مرورگر وب می داند که چگونه مجموعه ای از تگهای HTML را در یک صفحه وب تفسیر کند تا صفحه وب دقیقا به همان صورتی نمایش یابد که مورد نظر بوده است.

Server-Exp

وب سرور (Web Server)

وب سرور، یک تکه برنامه کامپیوتری است که به درخواست یک مرورگر برای دریافت یک صفحه پاسخ می دهد و صفحه را از طریق اینترنت برای مرورگر وب می فرستد. شما می توانید به وب سرور به صورت یک مجتمع آپارتمانی نگاه کنید که هر آپارتمان صفحه وب یک نفر را در بر می گیرد. صفحات وبی که در این مجموعه آپارتمان زندگی می کنند می توانند توسط هرکسی در هر نقطه از جهان مشاهده و استفاده شوند. در این صورت صاحب خانه شما، Host (میزبان) نامیده می شود و اجاره شما معمولا هزینه میزبانی (Hosting Charge) نامیده می شود. روزانه میلیونها وب سرور، صفحات وب را به مرورگرهای دهها میلیون از افرادی که در سطح شبکه جهانی گسترده اند ارسال می کنند.

آزمایش کردن صفحات وب بدون استفاده از Web Server نیز امکان پذیر است یعنی همین کاری که فعلا ما انجام میدهیم. مرورگر شما می تواند از طریق کامپیوتر شخصیتان به صفحات وبی که ایجاد کرده اید دسترسی پیدا کند.
پس از آنکه نحوه ایجاد صفحات وب را بیاموزید احتمالا تصمیم خواهید گرفت که آنها را در یک سرور قرار دهید، تا مردم در سایر نقاط دنیا بتوانند صفحات وب طراحی شده شما را در سیستم خود مشاهده کنند، که در آینده پیرامون این موضوع بیشتر توضیح خواهم داد.

فعلا تا همینجا کفایت میکنه. در جلسه بعدی کار ما بیشتر خواهد شد.پس اگه هنوز برنامه ++Note Pad رو نصب نکردید تا قبل از اینکه قسمت بعدی شروع بشه نصب کنید تا پا به پای هم پیش بریم.
امیدوارم که این آموزش ها برای شما مفید واقع شده باشه. اگر سؤال و یا مشکلی داشتید حتما در قسمت نظرات بپرسید و من حتما پاسخ خواهم داد. در جلسه بعد در مورد هدر ها،پاراگراف ها صحبت خواهیم کرد.