مایکروسافت در هفته گذشته اولین ابزار هوشمند پوشیدنی خود را در قالب یک دستبند عرضه نمود. دستبند هوشمند مایکروسافت را می‌توان ترکیبی از دستبند Fitbit و یک ساعت هوشمند معمولی دانست که علاوه بر دارا بودن ویژگی‌های یک ساعت هوشمند، وظیفه‌ی کنترل سلامت فرد را نیز بر عهده دارد.

در این محصول بیش از ۱۰ حسگر مختلف برای کنترل سلامت فرد به کار گرفته‌ شده، تا جایی که می‌تواند ضربان قلب و حتی تعداد قدم‌ هایی که در روز برداشته شده را به خاطر بسپارد. ظاهر Microsoft Band بسیار زیبا و جوان پسند بوده و هماهنگ با سبک طراحی خانواده‌ ی لومیا می ‎باشد.

microsoft-band-001

Microsoft Band طوری طراحی گردیده که در طول دویدن و ضربات ناگهانی به‌هیچ‌ عنوان از دست جدا نشود و فرد برای باز کردن آن از مچ خود باید دکمه‌ی باز کردن قفل دستبند را برای لحظاتی نگاه داشته تا این عملیات صورت گیرد.همچنین بر روی این دستگاه دو دکمه، یکی برای روشن و خاموش کردن آن و دیگری برای اعمال عملیات مختلفی ازجمله راه‌ اندازی کرنومتر تعبیه گشته که هرکدام قابلیت شخصی‌سازی کامل را دارند.

مایکروسافت بند از یک نمایشگر لمسی با دقت ۳۱۰×۱۰۲ بهره می‌برد که در نگاه اول بسیار ساده به نظر می‌ رسد و از آن برای دیدن ایمیل‌ها، پیامک‌ها، میزان کالری سوزانده و دیگر اطلاعات موردنیاز می‌توان استفاده کرد.

microsoft-band-002

جدا از قابلیت‌های گفته‌شده، فرد می‌تواند دستبند را طوری تنظیم کند که برای پیام‌ ها و اطلاعیه‌ های خاصی به لرزش درآید، به‌ نوعی می‌توان نمونه اولیه این قابلیت را در اسمارت بند اکسپریا زد ۲ سونی مشاهده کرد. همچنین دستبند هوشمند مایکروسافت به دلیل داشتن GPS داخلی، برای ورزش کردن و دویدن می‌تواند مستقل از تلفن همراه عمل کند.

microsoft-band-003

مایکروسافت بند از پلتفرم جدیدی بر مبنای کلود (پردازش ابری) استفاده کرده و اپلیکیشن آن Microsoft Health نام دارد. این پلتفرم به‌صورت متن‌ باز بوده و قابلیت توسعه توسط دیگر افراد را دارا می باشد. Microsoft Health همچنین می‌ تواند با موتور به‌ کار رفته در آن فعالیت‌ های طول روز را آنالیز کرده و بهترین تمرین‌ ها را به فرد پیشنهاد کند.

کاربر همچنین می‌ تواند تا سقف ۱۳ عمل مختلف را علاوه بر ویژگی‌ های اصلی مایکروسافت بند از جمله چک کردن ایمیل، تماشای کار های تنظیم‌شده بر روی Outlook و .. را به آن اضافه کند. اپلیکیشن Microsoft Health هم‌اکنون در مک استور، گوگل پلی استور و ویندوز فون استور موجود است و دارندگان Microsoft Band می‌توانند با توجه به سیستم‌ عامل موردنظر خود آن را دریافت کرده و با دستبند هوشمند خود هماهنگ سازند.
در آخر باید یادآور شویم که این گجت فعلاً به‌صورت محدود تنها در امریکا و از طریق وب‌سایت شرکت سازنده قابل خرید است، اما مایکروسافت وعده‌ی عرضه جهانی آن را بعد از اعمال اثر بازخوردهای دریافت شده از دارندگان Microsoft Band داده است.