سلام دوستان. مدتی بود که به دلایل مختلف و اغلب مشغلات کاری قادر به بروزرسانی بلاگ نبودم هر چند خوشبختانه فکر میکنم در این مدت همچین رویداد مهمی در دنیای فناوری رخ نداده است. اما امروز با چند مطلب جدید در خدمت شما هستم. با ما همراه باشید…

از آنجایی که گوشی‌های هوشمند از جمله دستگاه‌هایی به حساب می‌آیند که هر روزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم منطقی به نظر می‌رسد که این دستگاه‌ها از امنیت بالایی برخوردار باشند و از سوی دیگر امکان شخصی‌سازی ویژه در آن‌ها مدنظر قرار گیرد. در حق ثبت اختراع جدید اپل نیز این موضوع مدنظر قرار گرفته و این شرکت قصد دارد در آیفون‌های آینده از الگوهای خاصی برای اطمینان از بهره‌گیری دستگاه توسط مالک بهره ببرد.

این سیستم برپایه استفاده از ابزارهای تشخیص الگویی بنا نهاده شده و هرچیز از مکان، جابجایی، گرامر و صوت و صفحه‌کلید در آن قابل استفاده و تحلیل است. این داده‌ها پس از تحلیل برای بررسی بیشتر به سرورهایی ارسال خواهند شد. در صورتی که پس از بررسی اطلاعات این نتیجه حاصل شود که دستگاه توسط دیگران مورد استفاده قرارگرفته، سیگنالی بی‌سیم برای قفل شدن دستگاه ارسال خواهد شد تا یک مدرک مشخص توسط افراد مورد تایید، مجددا در اختیار سرورها قرارگیرد.

Screen-Shot-2014-07-17-at-12.33.14

در نسل جاری دستگاه‌های اپل، می‌توان از تاچ آی‌دی بهره برد. اما استفاده از روش‌هایی متفاوت مانند گذرواژه‌های خاص، تشخیص چهره، اسکن قرنیه چشم و امضاهای صوتی نیز می‌تواند در دستورکار قرار گیرد. پیش از این نیز اپل برای استفاده از سیستم‌های امنیتی در دستگاه‌ها، مورد تحسین قرار گرفته بود و با ارائه سیستم‌هایی مانند Find My iPhone و کلید مرگ حرف‌های زیادی برای گفتن داشته است تا حدی که استفاده از این سیستم‌ها باعث کاهش آمار سرقت در شهر های بزرگی همچون لندن ، سان فرانسیسکو و نیویورک شده است.

Screen-Shot-2014-07-17-at-12.32.51

از حق ثبت اختراع جدید می‌توان برای ارسال هشدار به دستگاه‌های مجاور نیز استفاده کرد و یا حتی شماره‌های آشنایان و دوستان را به عنوان پشتیبان، برای دریافت اطلاعات گوشی سرقت شده مورد استفاده قرار داد.