چند هفته پیش شنیدیم که گوگل قصد دارد تا از پلتفرم تناسب اندام خود در کنفرانس I/O 2014 پرده بردارد. تنها پس از مدت کوتاهی از پرده برداری اپل از پلتفرم مشابه خود یعنی بسته سلامتی یا همان Health Kit در WWDC 2014 ، امروز گوگل، گوگل فیت را معرفی کرد.

برخی از ما از چندین برنامه بر روی گوشی های هوشمندمان استفاده میکنیم تا پیگیر سلامت و تناسب اندام خود باشیم، از برنامه ای که تعداد قدمهایمان را اندازه میگرد تا برنامه ای که نرمش های مختلف را به ما آموزش میدهد. این پلتفرم می خواهد تمامی این اطلاعات را از اپلیکشن های مختلف گردآوری کند و با کنار هم گذاشتن آن ها  در یک مکان بتواند به راحتی این اطلاعات را بین یکدیگر بدون وارد کردن اطلاعات به صورت دستی به اشتراک بگذارد .

google-fit-2

پلتفرم گوگل فیت در اصل یک مجموعه واحد از API ها ست (واسط برنامه نویسی) که سازندگان میتوانند برای ساخت نرم افزار های کاربردی خود از آن بهره ببرند. این ویژگی ذاتا یک انتخاب یا آپشن خواهد بود، بنابراین داده های شما تا زمانی که خودتان مشخصا به آنها اجازه دسترسی نداده باشید به اشتراک گذاشته نخواهند شد.

گوگل به شدت به این نکته تأکید دارد که اطلاعات به اشتراک گذاشته نمیشود مگر اینکه اجازه آن را خود کاربر صادر کرده باشد. این شما هستید که تصمیم میگیرید چه اطلاعاتی با چه برنامه هایی به اشتراک گذاشته شوند و همیشه این امکان را دارید تا هر داده ای را هر وقت که خواستید پاک کنید.

google-fit-3

موضوع جالب توجه این است که در بنیان‌گذاری گوگل فیت، بزرگانی مثل آدیداس، نایکی، Withings، اینتل، RunKeeper و چندی کمپانی بزرگ دیگر که همگی به نوعی در عرصه‌ی آمادگی جسمانی فعالیت دارند، مشارکت داشته اند. به عنوان مثال در نشست گوگل I/O به فیول‌بند کمپانی نایکی و هماهنگی آن با گوگل فیت اشاره شد.

توسعه دهندگان و سازندگان برنامه های کاربردی از هفته آتی به پلتفرم گوگل فیت دسترسی خواهند داشت تا با آن کار کنند و بتوانند راه حل های نرم افزاری خود را ارائه دهند اما کاربران نهایی باید تا عرضه نسخه بعدی اندروید صبر پیشه کنند.

منبع اصلی: www.ubergizmo.com