پنجم شهریور ماه سال گذشته بود که گوگل با انتشار مطلبی به توسعه‌ دهندگان خود اعلام کرد که از این پس امکان عرضه برنامه‌های خود به کاربران ایرانی را خواهند داشت. اگر چه آن زمان بسیاری از جمله خود ما به این باور رسیدیم که این موضوع را باید آغازی بر پایان تحریم گوگل علیه کاربران ایرانی در اندروید بدانیم.

اما پس از آن رویه‌ای که گوگل در این خصوص پیش گرفت در واقع چیزی از رنج تحریم در این خصوص را کم نکرد. گوگل تنها استفاده از برنامه‌هایی را برای کاربران ایرانی آزاد گذاشته بود که برنامه‌ نویسان آن در هنگام انتشار برنامه کاربران ایرانی را جزو کاربران بازار خود قرار داده بودند و با توجه به عدم وجود نام ایران در این لیست در مدت گذشته در واقع بسیاری از برنامه‌ها همچنان از دسترس خارج بودند و این موضوع حتی در آپدیت اپلیکیشن‌ها نیز دیده می‌ شد تا جایی که باعث شد کاربران ایرانی همچنان مانند گذشته از اندروید مارکت‌های دیگر ایرانی و خارجی بهره برند.

Google-Play-Opened

تا اینکه عصر روز گذشته آپدیت‌های گوگل‌پلی برای برنامه‌ها نشان از آن داشت که اتفاق تازه‌ای رخ داده است. اپلیکیشن‌های بسیاری از کاربران ایرانی که برخی از آنها با رنج و مشقت فراوان از گوگل‌پلی دانلود و نصب شده بودند و اگر در هنگام نصب گزینه به‌روزرسانی خودکار آنها حذف نشده بود به طور خودکار شروع به آپدیت به نسخه جدید کردند.

این موضوع برای من نیز رخ داد و با پیگیری ، انجام بررسی و آزمایش این وب سایت بر روی چند سرویس دهنده در ایران ، مشخص شد که این موضوع عمومی بوده و ظاهرا اتفاق تازه‌ای در این خصوص رخ داده است. البته گوگل هنوز نسبت به این موضوع واکنش و یا اطلاع‌ رسانی انجام نداده است و البته ما ایرانی‌ها به اتفاقاتی که به اشتباهات فنی نسبت داده می‌شوند عادت کرده‌ایم.

ذکر این نکته نیز لازم است که همچنان در برخی از اپلیکیشن‌های موجود در گوگل پلی پیام مشهور ERROR 403 ظاهر می‌شود و تصاویر برخی از اپلیکیشن ها لود نمی شود.همچنین در یافتن برخی بازی‌ها و اپلیکیشن‌های مشهور نیز ناکام ماندم. البته این موضوع همگانی نیست و در کنار آن به‌روزرسانی برنامه‌هایی که قبلا نصب کرده‌اید به راحتی انجام می‌شود و احتمال رفع این مشکل نیز وجود دارد.

منتظر می‌مانیم که شاید گوگل اطلاع‌ رسانی خاصی در این خصوص انجام داده و امیدواریم اشتباه و اختلالی در کار نباشد.

لطفا شما هم با ذکر نام سرویس دهنده اینترنت خود به ما بگویید که آیا گوگل پلی برای شما هم بدون مشکل باز می شود یا خیر.

آپدبت: برخی سرویس دهنده (ISP) های تأیید شده:

آسیاتک

ایرانسل

پارس آنلاین – تهران

داده گستر (آراکس)

رایتل

شاتل – شیراز

شهراد

صبانت – مشهد

مبین نت

مخابرات آذربایجان شرقی

مخابرات البرز

مخابرات تهران

مخابرات همدان

آپدیت ۲: متأسفانه مجددا پلی استور پس از حدود ۲۴ ساعت برای ایرانیان بسته شد و به حالت قبل برگشت. شادی ما چیز زیادی به طول نینجامید…  🙁   😥

آپدیت ۳: دوباره دانلود از گوگل پلی استور برای کاربران ایرانی میسر شد. هنوز مشخص نیست که دلیل قطعی امروز عصر این سرویس به چه دلیل بوده است و اینکه آیا همچنان امکان دانلود از مارکت گوگل برای ایرانیان باقی می ماند یا خیر. تا کنون هیچ خبر رسمی در این زمینه از سوی گوگل منتشر نشده است.