در تصور همگان ویندوز اکس پی باید بیشترین آسیب‌پذیری را در بین ویندوزهای موجود داشته باشد، اما گزارشی که بخش امنیتی مایکروسافت تهیه کرده، خلاف این را نشان می‌دهد.جدیدترین گزارش تیم تحقیقات امنیتی مایکروسافت SIR از سه ماهه پایانی سال 2013 نشان می‌دهد که علی رغم تصور همگان، ویندوز اکس پی یکی از ویندوزهای با امنیت بالا -حداقل در این مدت زمان- بوده است.

نتیجه این گزارش حاصل آنالیز حمله‌ها و نرم‌افزارهای مخرب امنیتی است که از بیش از 600 میلیون کامپیوتر دنیا و در بازه زمانی 6 ماهه دوم سال 2013 جمع‌آوری شده است (زمانی که مایکروسافت هنوز ویندوز اکس پی را پشتیبانی می‌کرد).

طبق این گزارش در سه ماهه پایانی سال 2013، ویندوز ویستا (SP2) با میزان 32.4 آلودگی در هر هزار کامپیوتر (یا 3.24 درصد) رتبه نخست آسیب‌پذیری را کسب کرده و ویندوز سون (SP1) با 25.9، ویندوز اکس پی با 24.2 و در نهایت ویندوز 8 با 17.3 آلودگی در هر هزار کامپیوتر رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

مایکروسافت در این گزارش به طور کلی سیستم‌عامل‌های جدید را از لحاظ امنیت بهتر از سیستم‌عامل‌های قدیمی می‌داند اما در این مورد خاص دلیل اصلی چنین تغییر الگویی برنامه Rotbrow عنوان شده است. Rotbrow یک برنامه خرابکار است که هدف اصلی خود را محافظت از کاربران در برابر افزونه‌های مرورگرها بیان کرده، اما در واقعیت تعداد زیادی برنامه دیگر نصب می‌کند که سبب افزایش آسیب‌پذیری ویندوز می‌شود.

اما از طرف دیگر میزان آلودگی نسخه‌های Server بسیار پایین‌تر است. آسیب‌پذیرترین نسخه سرور در این گزارش SP2 ویندوز سرور 2008 عنوان شده که میزان 3.9 آلودگی در هزار کامپیوتر را برای سه ماهه چهارم 2013 به نام خود ثبت کرده است. از طرف دیگر نسخه 2012 سرور با تنها 0.9 آلودگی در هزار کامپیوتر بهترین امنیت را بین نسخه‌های سرور ویندوز دارا می‌باشد.

توصیه‌های مایکروسافت برای جلوگیری از آلودگی تازگی ندارد و همان توصیه همیشگی «نصب آخرین نسخه و آپدیت نرم‌افزارها» به عنوان راه‌ حل بیان شده است.