درحالی که مایکروسافت زمان مشخصی را در این خصوص اعلام نکرده، منابع نزدیک به این شرکت از بازگشت منوی استارت به این سیستم‌عامل در هنگام دریافت آپدیت دوم ویندوز 8.1 در مرداد ماه سال جاری سخن می‌گویند.در ابتدای ماه جاری میلادی، مایکروسافت رسما خبر از بازگشت منوی استارت به ویندوز 8 داد. در این کنفرانس همچنین اذعان شد، برنامه‌های مرتبط با رابط کاربری در محیط دسکتاپ و در پنجره‌های مربوط به خود اجرا خواهند شد. گفته می‌شود نسخه کامل با قابلیت‌های فراگیر سیستم‌عامل ویندوز، سال آینده و در ویندوز 9 به نمایش گذاشته خواهد شد.

با توجه به اخبار منتشره مبنی بر کاهش فاصله زمانی در عرضه نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل ویندوز، به نظر می‌رسد نسخه‌های اصلی آپدیت ویندوز هر یک سال یکبار در اختیار کاربران قرار خواهند گرفت.

windows8update2startmenu.0_standard

علاوه بر بهبود کارایی و برطرف کردن مشکلات موجود در ویندوز 8، به نظر می‌رسد رقابت‌های جاری با سیستم‌عامل‌های iOS و اندروید یکی از دلایل اصلی در عرضه آپدیت‌های پی‌درپی باشد.

طرح مایکروسافت برای یکپارچه کردن سیستم‌عامل ویندوز فون و ویندوز آرتی و ایجاد یک سیستم‌عامل برای اجرا بر پایه پلتفرم سخت‌افزاری ARM نیز از دیگر دلایل تکاپوی مایکروسافت در جهت انتشار نسخه‌های بی‌عیب و نقص از سیستم‌عامل خود است. بازگشت منوی استارت به سیستم‌عامل ویندوز نیز در جهت برطرف کردن این عیوب و البته به خواست کاربران این سیستم‌عامل پرطرفدار است.