بیستم آوریل 1964 بود که اولین تماس ویدئویی با Mod1 توسط شرکت بل برقرار شد. این ویژگی در نمایشگاه جهانی آمریکا برای اولین بار در معرض عموم قرار گرفت.

بازدیدکنندگان از این نمایشگاه با قرارگرفتن در کابین مخصوص با فردی هزاران کیلومتر دورتر در دیزنی‌لند به گفتگو می‌پرداختند. اما به جای استفاده از یک تلفن، کاربران در مقابل یک وسیله‌ی دوک مانند قرار می‌گرفتند که شامل یک صفحه‌ی نمایش و دوربین بود.

این مکالمه‌ی ویدئویی یک ارتباط تصویری سیاه و سفید با نرخ 30 فریم بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار داده بود که بعدها اپراتور مشهور AT&T این سرویس را با هدف استفاده تجاری برای کاربران شبکه خود فراهم کرد.

از همان اول معلوم بود که این قصه راه طولانی در پیش خواهد داشت تا این که امروز شاهد برنامه‌هایی نظیر اسکایپ و هنگ‌اوتز هستیم که به استانداردی برای برقراری تماس ویدئویی تبدیل شد‌اند.

البته بد نیست بدانید که کاربران برای بهره‌مندی از این سرویس مجبور بودن برای سه دقیقه مکالمه تصویری، مبلغی در حدود 16 دلار را بپردازند! با وجود هزینه‌های هنگفت اپراتور AT&T این پروژه نتوانست کاربران زیادی را به سوی خود جلب کند.

چند سال بعد Mod2 در سال 1969 رونمایی شد که این نمونه نیز علارغم هزینه‌های بسیار زیاد نتوانست موفق عمل کند. این موضوع به همین جا ختم نشد و شرکت‌های زیادی به این عرصه پا نهادند تا این که طولی نکشید که سر و کله اسکایپ با توانایی‌های منحصر بفرد پیدا شد.

برای درک بهتر موضوع نیازی به مطالعه تاریخچه این قابلیت نیست! کافی است همین الان با برنامه اسکایپ یا سیم کارت نسل سوم خود تماس ویدئوی برقرار کنید تا همه چیز دستتان بیاید!