گوگل در حال بالا بردن امنیت جیمیل در سطحی جدید است که از نامه‌های کاربران در برابر چشم‌های سارقین محافظت کند. غول بزرگ دنیای وب پنج شنبه اعلام کرد از این پس جیمیل همیشه هنگام ارسال و دریافت از ارتباط رمزگذاری شده استفاده خواهد کرد. جیمیل همواره از ارتباط امن https پشتیبانی می کرده و در سال ۲۰۱۰ این تنظیم را بصورت پیش فرض برای همه کاربران فعال کرد، ولی هنوز انتخابی وجود داشت که ازطریق آن امکان غیرفعال کردن https وجود داشت. از حالا به بعد جمیل فقط با ارتباط امن https کار می‌کند، به این معنی که دیگر به شما اجازه فعال کردن ارتباط نا امن http را نمی‌دهد.این تغییر باعث می شود که هیچ کس نتواند به پیغام‌های دریافتی و ارسالی شما تا سرور جیمیل دستبرد بزند. طبق گفته مهندس ارشد امنیت جیمیل، نیکولاس لیدزبرسکی اهمیتی هم ندارد که از یک شبکه بیسیم عمومی، کامپیوتر شخصی، تلفن یا تبلت استفاده می کنید.

یکی از دلایلی که باعث استفاده از http می‌شود سرعت کمتر https بود. ولی به گفته گوگل چند وقتی است که بر روی مشکل سرعت عملکرد https کار شده و این مشکل در حال حاضر برطرف شده و تفاوتی از لحاظ عملکرد بین http و https نباید احساس شود. از جایی هم که اکثر کاربرها پیش از این از https استفاده می‌کردند این می‌تواند آخرین قدم این تحول محسوب شود.

علاوه بر این گوگل گفته، تمامی پیغام‌های دریافتی و ارسالی درونی که در بین سرورهای گوگل نقل و انتقال دارند نیز رمزگذاری می‌شوند. بدین معنا که تنها ارتباط رایانه شخصی شما تا سرور گوگل رمزگذاری نمی‌شود بلکه اگر قرار است پیغامی بین دو یا چند مرکز داده گوگل جابجا شود نیز رمزگذاری خواهد شد.

این تغییری بوده که گوگل بعد از افشایی که در تابستان قبل صورت گرفت (گزارشی که در آن NSA را متهم ربودن  نام‌های الکترونیکی کاربران گوگل و یاهو در هنگام جابجایی بین مرکز داده‌هایشان می‌کرد) جزو بالاترین اولویت‌های خود قرار داده بود.

در این میال همچنین گوگل گزارشی از ضریب اطمینان سرویس جیمیل در سال قبل را ارائه داده که طبق آن جیمیل ۹۹.۹۷۶ درصد در دسترس بوده، که نتیجه آن کمتر از ۲ ساعت خارج از دسترس بودن جیمیل برای هر کاربر در هر سال می باشد.

لیدزبرسکی اذعان کرد، بارزترین تعهد ما ایمن ساختن و ایجاد پایداری بیشتر نامه‌های الکترونیکی کاربرانمان است و همواره بطور پایدار جهت بهبود آن تلاش خواهیم کرد.