حدود دو ماه پیش به دنبال راه افتادن موجی از درخواست‌های کاربران ایرانی مبنی بر اضافه شدن تقویم هجری شمسی به ویندوز ۱۰ در صفحه ایده‌های پیشنهادی، دیروز ردموندی ها به این درخواست لبیک گفتند و یکی از مدیران این کمپانی به‌صورت رسمی خبر اضافه شدن تقویم هجری شمسی در آپدیت آینده ویندوز ۱۰ را اعلام کرد.

چندی پیش بود که وب‌سایت The Verge در خصوص ۱۰ ایده‌ ی برتر پیشنهاد شده در رابطه با نسخه نهایی ویندوز ۱۰ در بخش صدای کاربران (uservoice)، درخواست کاربران ایرانی مبنی بر اضافه شدن تقویم هجری شمسی را یکی از پرطرفدارترین پیشنهادها معرفی کرد.

در پی این اتفاق بسیاری از وب‌سایت‌ های ایرانی از کاربران در راستای حمایت از این پیشنهاد دعوت به عمل آوردند تا جایی که پیشنهاد اضافه شدن تقویم هجری شمسی به ویندوز ۱۰ به پر حامی‌ترین پیشنهاد بخش صدای کاربران مایکروسافت مبدل گشت، البته امکان دسترسی ایرانیان به فروشگاه نرم‌افزاری ویندوز، تصحیح DST (یک ساعت اختلاف زمانی در نیمه‌ی اول و دوم سال) ایران و پشتیبانی کورتانا از زبان پارسی جزو دیگر درخواست‌های ثبت شده ایرانیان بود که هیچ یک نتوانست به میزان مشارکت کاربران مانند پیشنهاد اول دست پیدا کند.

حال پس از مدت‌ها انتظار یکی از مدیران مایکروسافت به صورت رسمی اعلام کرد تقویم هجری شمسی در آپدیتی که به‌ زودی برای ویندوز ۱۰ منتشر خواهد شد، اضافه می‌شود.

add-persian-calendar-to-windows

ما خوشنودیم از اینکه اعلام کنیم پشتیبانی از تقویم هجری شمسی در آخرین به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ صورت می‌پذیرد. از همه‌ی نظرات و بازخوردهای شما برای کمک کردن به شکل دادن آینده‌ی ویندوز سپاسگزاریم.

مایکروسافت هرچند ایده‌ های دیگر را به‌روزرسانی نکرده، اما به نظر می‌رسد DST ایران که مربوط به اشتباه در تعیین یک ساعت اختلاف بین نیمه‌ی اول سال و دوم هست نیز درست شده باشد، البته هنوز خبری از رفع محدودیت دسترسی کاربران با آی‌پی ایران به فروشگاه نرم‌افزاری ویندوز در دست نیست.