چند سالی است که دیگر حضور خودروسازان در نمایشگاه فناوری های CES چندان عجیب به نظر نمی رسد. همانگونه که حضور گوگل و اپل در نمایشگاه های خورو دیگر عجیب نیست! BMW نیز از این قاعده مستثنی نیست و در نمایشگاه CES حرف های جالب برای گفتن و تکنولوژی های جالب تری برای معرفی داشت که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

کنترل خودرو با تبلت‌های سامسونگ!

bmw-touch-command

تکنولوژی جدید لمسی شرکت اتومبیل‌ سازی BMW که در واقع به گونه‌ای مرکز فرمان از راه دور است، به شما این اجازه را می‌دهد که با کمک یک تبلت سامسونگ بسیاری از ویژگی‌ های خودروی خود را تحت کنترل در بیاورید و بدین گونه راحتی هر چه بیشتر خدمه را تأمین کنید.

شما می‌توانید از این طریق سیستم‌های صوتی و یا سیستم‌های کنترل برودت و یا نورپردازی داخلی و خارجی اتومبیل را بدون دست زدن به دکمه‌های معمول از طریق تبلت خود کنترل کنید. نه شرکت خودروسازی بی ام دابلیو نه شرکت بزرگ سامسونگ هیچ‌کدام در رابطه با تاریخ عرضه این تکنولوژی صحبت نکرده‌اند اما ظاهراً زودتر از چیزی که فکر می‌کنیم شاهد رونمایی از این تکنولوژی خواهیم بود.

امکان کنترل صدای سیستم صوتی با تکان دادن دست

از این به بعد شما وقتی سوار یک خودروی بی ام دابلیو شدید باید مراقب حرکات خود باشید، زیرا ممکن است این حرکات با واکنش خودرو همراه باشد!

در نمایشگاه CES شرکت خودروسازی بی ام دابلیو اعلام کرد که به زودی فناوری را رونمایی می‌ کند که به کمک آن شما می‌توانید با کمک حرکات دست خود فرمان‌ های لازمه را صادر کنید و سیستم‌ های تفریحی این خودرو را کنترل کنید. این فناوری بر یک دوربین سه بعدی متکی است که بر زیر سقف و دقیقاً بالای کنسول مرکزی قرار دارد و توانایی تشخیص حرکات دست شما را دارد و با توجه به حرکات دست شما و تعداد انگشتانی که نگه داشته‌ اید فرمان‌ها را تشخیص داده و اجرا می‌کند.

۲۰۱۴-bmw-i8-front-left-view

برای مثال شما درون خودروی خود در حال گوش دادن به موسیقی هستید، شما می‌توانید با گرد کردن انگشتان خود و حرکت به صورت ساعت گرد به ماشین بفهمانید که بایستی صدای آهنگ را بلند کند و یا اگر همین حرکت را در خلاف جهت عقربه‌ های ساعت انجام بدهید معنای کم کردن صدای موسیقی می‌دهد. برای مثالی دیگر شما می‌توانید با حرکت دست خود پاسخ تلفن‌های برقرارشده را بدهید یا اینکه این تماس‌ها را بی‌پاسخ بگذارید. یا اینکه شما می‌توانید با علامتی شبیه به حرف V و رو به روی نمایشگر اتومبیل به او بفهمانید که جی پی اس را بروی منزلتان تنظیم کند و شما را به آنجا هدایت نماید.

البته بایستی گفته شود که دستورات بسیار زیادی در این راستا وجود دارند و حتی امکان ساخت دستورات مخصوص خودتان نیز وجود دارد. البته بنا به گفته مدیران شرکت بی ام دابلیو حدود دو تا سه سال زمان نیاز است تا این فناوری به صورت عملی در اختیار مشتریان قرار بگیرد زیرا قبل از هر چیز بایستی از ایمنی این‌گونه سیستم‌ها اطمینان حاصل شود.

رونمایی BMW از کلید لمسی مدل i8 با قابلیت نمایش و کنترل قابلیت‌های مختلف خودرو

bmw-i8-key

پیش از این و در ماه دسامبر سال ۲۰۱۳ تصاویری غیررسمی از صفحه‌نمایش لمسی و یا بهتر است بگوییم کلید لمسی ویژه بی‌ام‌دبلیو منتشر شد. براساس شواهد و قرائن، این کلید هوشمند برای استفاده در BMW i8 در حال تست و آماده سازی بود.

پس از معرفی i8 هم هیچ خبری از این کلید جادویی نبود تا سرانجام در نمایشگاه CES2015 این کلید جادویی رونمایی شد. این کلید همراه، از صفحه‌نمایش ۲.۲ اینچی لمسی بهره می‌برد و اطلاعاتی مانند میزان سوخت، وضعیت درب‌ ها و پنجره‌ ها، آب‌ و‌ هوا و اطلاعات مرتبط با خدمات بر روی آن مشاهده می‌ شود.

bmw-i8-key-2

با توجه به بهره‌گیری از رابط کاربری لمسی، با استفاده از کشیدن انگشت بر روی صفحه می‌توانید به منوهای مختلف دسترسی داشته باشید. این کلید، کاربردی به عنوان دستگاه شناسایی بی‌ سیم نیز داشته و با استفاده از آن می‌ توانید به طور خودکا درب‌ های خودرو را باز و حتی ماشین خود را روشن کنید.

در حال حاضر این دستگاه هوشمند برای مدل i8 بهینه شده اما انتظار می‌ رود دیگر مدل‌ های بی‌ام‌دبلیو نیز شاهد استفاده از این دستگاه باشند. انتظار می‌رود این دستگاه از پاییز سال جاری آماده بهره‌برداری گردد.