مایکروسافت در هفته‌ای که گذشت نسخه‌ی اولیه ویندوز، مخصوص شرکای سخت‌افزاری خود را معرفی و آن را برای دانلود در اختیار همگان قرار داد. به نظر امکانات جدید به‌خصوص قابلیت نصب بر روی گجت های مختلف چه آن‌ هایی که دارای موس و کیبورد هستند و چه آن‌هایی که از صفحه‌ی لمسی بهره می برند و اجرای نرم‌ افزار های طراحی‌شده بر روی هر دو حالت می‌تواند وسوسه کننده باشد.

۱- از چه زمانی ویندوز ۱۰ به‌ صورت رسمی عرضه خواهد شد و قیمت آن چقدر خواهد بود؟

مایکروسافت در پاسخ به این سؤال اعلام کرده است که نباید تا ماه آوریل سال ۲۰۱۵ منتظر عرضه رسمی ویندوز ۱۰ بود. همچنین اعلام‌شده نسخه‌ی پیش‌ نمایش نهایی که بیشترین شباهت را به نسخه‌ی نهایی خواهد داشت در کنفرانس بیلد سال آینده در دسترس قرار خواهد گرفت. ولی اگر خیلی مشتاق دیدن و کار کردن با ویندوز ۱۰ هستید از هم‌اکنون نیز قادر به دریافت نسخه‌ی پیش‌نمایش اولیه هستید ولی باید در کنار لذت بردن از آن، باگ‌ها و خطرات احتمالی موجود در این نسخه را به جان بخرید. در رابطه باقیمت ویندوز ۱۰ نیز هنوز اطلاعات دقیقی منتشر نشده است اما مایکروسافت اعلام کرده افرادی که به‌طور قانونی ویندوز ۸ را خریداری کرده‌اند می‌توانند به‌صورت رایگان ویندوز خود را به ۱۰ ارتقا دهند.

۲- چه اتفاقی افتاد که مایکروسافت سنت‌ شکنی کرد و به‌جای عدد ۹ از ۱۰ برای ویندوز جدید استفاده نمود؟

بعد از استقبال نه‌چندان گرم از ویندوز ۸، مایکروسافت سرعت کار خود را برای تحقق هدف چندساله که استفاده از یک ویندوز بر روی تمام دستگاه‌ ها بود افزایش داد و برای نشان دادن سیر زیاد تحولات و تغییرات از عدد ۸ به ۱۰ جهش داشته است.

one-store-windows

۳- آیا ویندوز ۱۰ تنها قابلیت نصب بر روی سیستم‎های رومیزی را داراست؟

خیر، همان‌طور که گفته شد هسته ویندوز ۱۰ برای کار کردن بر روی گجت های مختلف، اعم از سیستم‌های رومیزی، تبلت، گوشی‌های همراه و حتی ساعت‌ های هوشمند که در آینده با این سیستم‌ عامل به بازار خواهند آمد طراحی گردیده است.

۴- نحوه‌ی کار اپلیکیشن های موبایل بر روی سیستم‌های رومیزی چگونه خواهد بود؟

به نظر می‌ رسد این حرکت بزرگ از هم‌ اکنون نیز شروع‌ شده و اپلیکیشن هایی در استور ویندوز و ویندوز فون وجود دارند که قابلیت نصب هم بر روی‌ گوشی و هم PC را دارا می‌ باشند. در کنفرانس معرفی ویندوز ۱۰ اشاره‌ ی چندانی به نحوه دقیق این عمل نشده اما به نظر می‌رسد در آینده برنامه نویسان و تولیدکنندگان نرم‌افزارها باید برنامه‌ای که تولید می‌کنند قابلیت اجرا در گجت های مختلف را داشته باشد و این کار را مایکروسافت با به وجود آوردن زیرساخت‌های مناسب فراهم خواهد کرد.

mg7967

۵- تکلیف نرم افزارهای محیط مترو در ویندوز ۱۰ چه خواهد شد؟

به نظر می‌رسد بعد از معرفی ویندوز ۱۰ نرم‌افزارهایی که برای محیط مترو ساخته‌شده بودند کماکان به فعالیت خود ادامه داده و کاربر به‌طور دلخواه امکان استفاده از هر نوع رابط کاربری را داشته باشد، مانند همان چیزی که اکنون در سرفیس ۳ نیز مشاهده می‌شود.

۶- آیا امکان استفاده و خرید نرم‌افزارهای محیط مترو بعد از معرفی ویندوز ۱۰ در دسترس خواهند بود؟

با توجه با اینکه مایکروسافت در جلسه معرفی نسخه‌ی اولیه ویندوز ۱۰ به استفاده از چندین نرم‌افزار طراحی‌ شده برای محیط مترو در حالت دسکتاپ پرداخت به نظر می‌ رسد زین پس برنامه نویسان مجبور به طراحی نرم‌افزار هایی باقابلیت استفاده در هر دو محیط شوند. ولی تا معرفی رسمی ویندوز ۱۰ هیچ نوع جواب قطعی در این باره وجود نخواهد داشت.

new-start-menu

۷- به‌طورکلی چه تغییراتی در منوی استارت به وجود آمده است؟

به نظر می‌ رسد منوی استارت در ویندوز ۱۰ کامل‌ترین و جذاب‌ترین دوران خود را سپری خواهد کرد. اگر با منوی استارت محیط مترو ویندوز ۸ رابطه‌ی خوبی نداشتید، در ویندوز ۱۰ می‌توانید به شکل سنتی منوی استارت را در گوشه‌ی سمت چپ در محیط دسکتاپ داشته باشید. از تغییرات منوی استارت در ویندوز ۱۰ می‌توان به‌اضافه شدن کاشی‌ های زنده باقابلیت شخصی‌ سازی اشاره کرد که در نوع خود بسیار جالب به نظر می‌آید.

windows-10-start-menu

۸- چه ویژگی‌های کاربردی جدیدی تا این لحظه به ویندوز ۱۰ اضافه‌شده است؟

به‌ طور حتم شمار تغییرات در ویندوز ۱۰ زیاد بوده و زیادتر هم خواهد شد زیرا تا عرضه‌ی نسخه‌ی رسمی فاصله زمانی زیادی مانده است ولی تا اینجا می‌توان به قابلیت امکان استفاده از چندین دسکتاپ و قابلیت سوئیچ بین آن‌ها، استفاده هم‌زمان و مشاهده کامل ۴ نرم‌افزار یا همان قابلیت Snap که در ویندوز ۸.۱ نیز وجود داشت ولی اکنون کامل‌تر شده است، به‌عنوان چند قابلیت مهم و کاربردی جدید در ویندوز ۱۰ اشاره نمود.

۹-آیا ویندوز ۱۰ بر روی سیستم مورد استفاده‌ ی من نیز اجرا خواهد شد؟

ویندوز ۱۰ در زمان معرفی از پردازنده‌های ۶۴ بیتی پشتیبانی خواهد کرد، با این حساب باید پردازنده‌های قدیمی را از دور خارج کرد، اما اگر شما در حال خرید یک دستگاه پی سی یا تبلت جدید هستید، می‌توانید مطمئن باشید که ویندوز ۱۰ بر روی سیستم شما به‌خوبی اجرا خواهد شد ولی در رابطه با دستگاه‎ های قدیمی ‎تر هنوز بسیار زود است تا به‌طور یقین نظر داد، زیرا تا کنون به‌ طور رسمی پاسخی به آن داده نشده است.

windows-10-snap

با توجه به سؤالات و پاسخ های داده‌ شده، نظر شما درباره امکانات ویندوز ۱۰ چیست؟!