الکسا وب سایتی است جهت تحلیل میزان بازدید و ترافیک وبسایت های دنیا که وب سایت ها را بر اساس میزان بازدید ورودی آن ها به دو شکل جهانی و کشوری رتبه بندی می کند. این وبسایت که در ابتدا به طور مستقل در سال ۱۹۹۶ پایه گذاری شد. این وبسایت که تا کنون قریب به ۳۰ میلیون وبسایت را تا سال ۲۰۱۴ رتبه دهی کرده است و ماهانه بیش از ۸.۸ میلیون بازدید در روز دارد، ۳ سال بعد از تأسیس، توسط شرکت آمازون به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار خریداری شد. اما نحوه کار الکسا چگونه است؟

بی شک یکی از ابزار های مهم برای همه ی وبمستر ها و صاحبان وبسایت ها، آمار بازدید آن ها می باشد که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. الکسا نیز به نوعی ابزاری برای ارائه آمار وبسایت ها به وبمستر ها می باشد که البته شیوه آن در ارائه آمار کمی متفاوت تر است و به جای ارائه آمار تعداد بازدید های روزانه، به شکلی رقابتی تر، با توجه به بازدید های هر وبسایت، اقدام به رتبه دهی یا به اصطلاح رنکینگ می کند. روش کار سایت الکسا در عین حال اینکه پیچیدگی خاصی ندارد، خیلی هم منصفانه نیست! چرا که الکسا تنها بر اساس بازدید های کاربرانی که نوار ابزار (تولبار) الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کرده اند، به وب سایت ها رتبه می دهد و امکان بررسی بازدید های کاربرانی که این نوار ابزار را بر روی مرورگر خود ندارند را ندارد. اما آمار و ارقام الکسا خصوصا در رتبه های زیر ۱۰۰,۰۰۰ بسیار به واقعیت نزدیک است و از همین جهت است که مورد توجه بسیاری از وبمستر ها قرار گرفته است. اما داشتن رتبه ای خوب در الکسا چه فایده ای دارد؟!

خواسته یا نخواسته آمار الکسا جای خود را در میان کاربران و به ویژه صاحبان وبسایت ها باز کرده و اهمیتی نسبی در عرصه وب و مخصوصا تجارت الکترونیک پیدا کرده است، چرا که همواره صاحبان کسب و کار ها و وبسایت های دیگر برای تبلیغات خود همواره به دنبال سایت هایی با رتبه و بازدید بالا هستند و این یعنی درآمد. از طرفی دیگر، اطلاعات سایت الکسا معمولا در تجزیه و تحلیل بهتر و هدف گذاری برای مخاطبان و احتیاجاتشان، می تواند تأثیر بسزایی داشته باشد. اما چگونه وب سایت خود را در الکسا به ثبت برسانید؟

برای ثبت وبسایت خود در سایت Alexa کافیست پس از عضویت در آن، با وارد شدن به پیشخوان خود در ناحیه کاربری یا به اصطلاح My Dashboard ، بر روی گزینه Add my Site کلیک کرده و وب سایت خود را به ثبت برسانید. پس از ثبت وبسایت خود، ممکن است فرآیند رتبه دهی به سایت شما حدود ۲ الی ۳ ماه به طول بیانجامد و از طرفی در این مدت هرچه بازدیدکننده سایت شما بالاتر برود، این فرآیند کوتاه و کوتاه تر میشود. لذا می توان گفت بهترین راه برای ارتقاء رتبه خود در الکسا، انتشار مطالب بهتر و مفید تر و ارزش قائل شدن برای مخاطبان است. به همین جهت هر چه فعالیت شما مستمر تر و با کیفیت تر باشد، الکسا نیز اهمیت بیشتری برای وبسایتتان قائل خواهد شد. متاسفانه برخی نیز با توسل به روش های متقلبانه، اقدام به ارتقاء رتبه سایت خود می نمایند، که در واقع هیچ موفقیتی کسب نشده زیرا الکسا تنها آمار به شما ارائه می نماید و ارائه آمار اشتباه و فریب الکسا به معنی رشد ترافیک سایت نیست و تنها ممکن است برخی وب مستر ها برای نمایش قدرت خود نزد کارفرما یا ایجاد موقعیت شغلی بهتر یا فریب مشتریان جهت جذب تبلیغ از این مورد غیر حرفه ای بهره برداری کنند.