این روز ها احتمالا نام طراحی ریسپانسیو و یا واکنش گرا زیاد به گوش شما خورده. امروز قصد دارم تا شما را با این مفهوم نوظهور آشنا کنم.

پیشرفت تکنولوژی و ظهور گجت های هوشمند در ابعاد مختلف، طراحان و توسعه دهندگان وب را بر آن داشت تا روشی را ابداع کنند که وبسایت هایی که  طراحی می کنند در ابزار های مختلف به طور صحیح و متناسب با رزولوشن هر گجت به نمایش درآید. در لغت ریسپانسیو (Responsive) به معنای واکنش گرا می باشد. بدین معنا که طراحی وبسایت به گونه ای انجام می شود که اگر چنانچه صفحات آن را در دستگاه های مختلف با صفحه نمایش هایی با اندازه های مختلف مانند کامپیوتر،تبلت، تلفن های هوشمند و… مشاهده نمایید، صفحات سایت بدون آنکه به هم بریزند به طور صحیح نمایش داده می شود. به عنوان مثال زمانی که وبسایتی را در گوشی و یا تبلت خود مشاهده کنید، ساختار ظاهری آن نسبت به چیزی که در کامپیوتر شخصی خود مشاهده می کنید طوری تغییر می یابد که قابلیت مرور و پیمایش صفحات سایت در این گونه گجت ها (ابزار ها) به آسانی فراهم می گردد. به عبارت دیگر کاربران با هر ابزاری که به سایت شما مراجعه کنند، با داشتن سایتی با طراحی ریسپانسیو می توانند کمال بهره را از وبسایت شما ببرند و زمان بیشتری را صرف مشاهده وبسایت شما نمایند.

اکنون بیشتر وب سایت ها از طراحی ریسپانسیو (Responsive) یا واکنش گرا بهره می برند. از جمله وب سایت های ریسپانسیو می توان به سایت های شرکت اپل، مایکروسافت، اچ تی سی  و… اشاره نمود.