انجمن GSM، هرساله کنگره سالانه موبایل را سازمان‌دهی می‌کند و در خلال آن جایزه جهانی موبایل ( که امسال نوزدهمین سال آن بود) به برترین محصولات اعطا می‌شود. بیش از ۱۷۵ تحلیل‌گر مستقل، روزنامه نگار، متخصص و شرکت‌های مختلف در فرایند تصمیم‌گیری و قضاوت برای انتخاب برترین‌ها شرکت می‌کنند. تاریخ نهایی برای شرکت در این رقابت ۸ آذرماه سال ۹۲ ( ۲۹ نوامبر ۲۰۱۳) بوده و بنابراین در ماه فوریه ( اسفندماه) به برترین محصولات سال گذشته هدایایی تعلق می‌گیرد. دامنه این محصولات بسیار گسترده بوده و در جهت اختصار، تنها به معرفی برترین محصولات در حوزه موبایل خواهیم پرداخت.

گوشی هوشمند اچ‌تی‌سی وان، به عنوان برترین گوشی هوشمند سال گذشته انتخاب شد. دیگر نامزدهای دریافت این عنوان آیفون ۵S اپل، الجی جی۲، لومیا ۱۰۲۰ نوکیا و سامسونگ گلکسی نوت ۳ بودند. سال گذشته گلکسی اس۳ سامسونگ توانسته بود این عنوان را دریافت کند. اچ‌تی‌سی وان به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین گوشی‌های هوشمند سال ۲۰۱۳ انتخاب شد. طراحی زیبا در کنار رابط کاربری دلنشین، تجربه کاری متفاوتی را برای کاربر به همراه دارد و همین امر، این گوشی را از دیگر محصولات متمایز می‌کند.

HTC-ProductDetail-Hero-slide-04

نوکیا لومیا ۵۲۰ به عنوان بهترین گوشی ارزان‌قیمت ‌انتخاب شد. دیگر نامزدها، همگی گوشی‌های هوشمند اندرویدی شامل لنوو A390T، سامسونگ گلکسی یانگ، سونی اکسپریا ای، و Xiaomi Hongmi بودند. گوشی هوشمندی که با توجه به قیمت پایین، همچنان از کیفیت و امکانات خوبی برخوردار است، نوکیا لومیا ۵۲۰، یک سروگردن از دیگر رقبا بالاتر بود.

Nokia_Lumia_520_smartphone_review_inline_image_main

نوکیا ۱۰۵  به عنوان برترین گوشی ساده (با قابلیت‌های ابتدایی) انتخاب شد. دیگر نامزدهای این قسمت، نوکیا ۲۰۸، نوکیا ۵۱۵، نوکیا آشا ۲۱۰ و نهایتا نوکیا آشا ۵۰۳ بودند. سال گذشته نوکیا آشا ۳۰۵ توانسته بود این عنوان را به خود اختصاص دهد. ارزش بالا در قبال مبلغ پرداختی به همراه دوام بالا و باتری خوب، این گوشی را از دیگر رقبا متمایز کرد.

Nokia 105

اپل آی‌پد ایر به عنوان برترین تبلت  انتخاب شد. دیگر نامزدهای دریافت این عنوان، اپل آی‌پد مینی ۲، گوگل نکسوس ۷ (۲۰۱۳) و سونی اکسپریا تبلت زد بودند. سال گذشته گوگل نکسوس ۷ ساخت ایسوس این عنوان را تصاحب کرد. کارایی بالا در کنار طراحی زیبا به همراه اکوسیستم خوب و برنامه‌های بهینه شده این تبلت را از دیگر رقبا متمایز کرده است.

ipad-air-gallery1-2013

شرکت الجی به عنوان  خلاق‌ترین شرکت تولیدکننده دستگاه‌های الکترونیکی برگزیده شد. سال گذشته سامسونگ این عنوان را به خود اختصاص داده بود. تولید صفحات قابل انعطاف در انتخاب این شرکت بی‌تاثیر نبود.

LG-building_PING

FiLIP، موقعیت‌یاب پوشیدنی و ساعت تلفنی برای کودکان به عنوان  بهترین دستگاه الکترونیکی برپایه قابلیت‌های موبایلی  انتخاب شد. ساعت هوشمند ۲ سونی دیگر دستگاهی بود که نامزد دریافت این عنوان شده بود. ساعت گذشته گلکسی کمرا سامسونگ این عنوان را به خود اختصاص داده بود. از این دستگاه برای رسیدن کودکان به والدینشان و یافتن سریع کودکان توسط والدین استفاده می‌شود. FiLIP خیال والدین را از یافتن سریع و موقعیت‌یابی کودکانشان راحت می‌کند.

201311221229458670

در قسمت برنامه‌های موبایل، DEVICE 6 به عنوان برترین برنامه سرگرمی ( بازی، موسیقی، ورزشی، ویدئو) و CityMapper به عنوان ‌برترین برنامه موبایل  و CamMe به عنوان خلاقانه‌ترین برنامه موبایل  انتخاب شدند.